Antykoncepcja po stosunku to inaczej antykoncepcja doraźna lub antykoncepcja po. Tę metodę zapobiegania ciąży stosuje się w przypadku odbycia stosunku bez zabezpieczenia lub po zaistnieniu sytuacji, w której doszło do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy. Metoda “antykoncepcji po” opiera się na przyjmowaniu odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych. Leki te są dostępne jedynie na receptę, którą można zrealizować w aptece. W celu uzyskania recepty należy udać się do ginekologa w możliwie najkrótszym czasie po odbytym niezabezpieczonym stosunku. Pierwszą dawkę pigułek należy przyjąć nie później niż w ciągu 72 godzin po stosunku, co do którego mamy obawy. Doraźne tabletki antykoncepcyjne zawierają dużą dawkę hormonów (estrogenów i progestagenów). Przeciwwskazania do takiej antykoncepcji po stosunku są podobne jak w przypadku pigułki dwuskładnikowej, a efekty uboczne jakie mogą się pojawić i trwać zwykle około doby to bóle głowy, wymioty, nudności, krwawienia czy plamienia z dróg rodnych.

Pigułki tego rodzaju mają działanie powodujące zagęszczenie śluzu w pochwie, co blokuje przedostanie się plemników do komórki jajowej i uniemożliwia zapłodnienia.

Antykoncepcja po stosunku im wcześniej zostanie zastosowana tym większe staje się prawdopodobieństwo powodzenia. W Polsce dostępne na receptę są dwa preparaty wczesnoporonne: Postinor Duo i Escapelle. Gdy nie posiadasz pod ręką żadnego z tych leków lub nie jesteś w stanie sobie pozwolić na ich kupno możesz wykorzystać po prostu dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które są dostępne na naszym rynku. W tym celu do 72 godzin po stosunku trzeba przyjąć 2 tabletki Gravistatu 250 albo 4 tabletki jednego z następujących preparatów: Rigevidon, Stediril 30, Microgynon, Gravistat 125  lub Minisiston. Po 12 godzinach trzeba tę procedurę powtórzyć co w rezultacie spowoduje działanie wczesnoporonne.