Antykoncepcja spirala, czyli antykoncepcyjne środki wewnątrzmaciczne.

Są to wkładki wewnątrzmaciczne o różnych kształtach, wykonane z tworzyw sztucznych w formie spiral, pętli, kółek, łuków.
Produkowane są w kilku wielkościach, dobieranych w zależności od wielkości macicy.

Do zakładania tego rodzaju środków antykoncepcyjnych służy aplikator z tworzywa sztucznego. Wkładka zakładana jest przez lekarza ginekolog pod koniec miesiączki lub zaraz po niej, w jałowych warunkach w celu uniknięcia zakażenia jamy macicy.

Do końcówek wkładek przymocowane są nitki nylonowe służące do usunięcia wkładki. Po jej założeniu nitki wystają z ujścia na zewnątrz macicy.
Po zaaplikowaniu wkładki mogą zdarzyć się kilkudniowe plamienia, plamienia międzymiesiączkowe, obfite miesiączki, okresowe bóle w dwóch, trzech najbliższych cyklach.
Wkładka w niektórych przypadkach może być wydalona samoistnie przez macicę (antykoncepcja spirala).

Na badanie kontrolne u lekarza trzeba zgłosić się po pierwszej miesiączce, a następnie co 6 miesięcy. Po roku wkładkę należy usunąć na okres jednego cyklu. Istota antykoncepcyjnego działania wkładki nie jest do końca rozpoznana, specjaliści uważają, że może ona polegać na obecności ciała obcego w jamie macicy.

Skuteczność antykoncepcyjna tej metody jest znaczna (ok. 99%). Stosowanie środków wewnątrzmacicznych w celu zapobiegania ciąży wskazane jest u kobiet, które nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych zawierających gestageny.

Przeciwwskazania stosowania antykoncepcyjnych środków wewnątrzmacicznych to:
– okres dwóch miesięcy po porodzie.
– mięśniaki macicy,
– podostre i ostre zapalenia narządów rodnych,
– niewyjaśnione obfite krwawienia z macicy,
– niewydolność szyjkowa macicy.

Możliwość korzystania z tej metody antykoncepcji ustali Twój lekarz ginekolog podczas szczegółowych badań rozpoznawczych. Antykoncepcja spirala.