Kalkulator dni płodnych to gadżet elektroniczny sprzedawany w aptekach. Pomaga on zbadać poranną próbkę moczu za pomocą specjalnych testów. Wynik badania wyświetla się na czerwono (dni płodne) lub na zielono (niepłodne). Urządzenie to jest dość skuteczne (w 96 procentach), ale drogie i kłopotliwe w stosowaniu, bo wymagające pewnej dyscypliny. Zawodzi w przypadku, gdy kobieta ma nieregularny cykl miesiączkowy.

Co to jest cykl miesiączkowy?

W cyklu miesiączkowym wyróżniamy 4 fazy. Pierwsza to krwawienie miesiączkowe trwające około 5 dni. Następna faza, trwająca od 6 do 13 dnia cyklu, to okres dojrzewania pęcherzyka jajnikowego z komórką jajową.
Trzecią faza to owulacja, czyli jajeczkowanie, które ma miejsce w 14. dniu cyklu i związane jest z pęknięciem pęcherzyka jajnikowego, skąd do jajowodu wydostaje się dojrzała komórka jajowa. Pęknięty pęcherzyk zmienia się w ciałko żółte, produkujące progesteron, czyli hormon, który jest niezbędny do podtrzymania i rozwoju ciąży.
Ostatnia faza ciałka żółtego, trwa od 15 do 28 dnia cyklu. W 28-dniowym cyklu możliwość zapłodnienia istnieje tylko w okresie okołoowulacyjnym. Przyjmuje się, że komórka jajowa posiada zdolność do zapłodnienia jedynie przez około 24 godziny.
Oparłszy się na tej wiedzy, Ogino i Knaus wprowadzili metodę antykoncepcji, która polega na okresowej wstrzemięźliwości płciowej, zwanej kalendarzem małżeńskim. Urządzeniem, które skutecznie wspomaga określenie momentu owulacji jest kalkulator dni płodnych.