Obserwacja śluzu (metoda billingsów)

Jest to całkiem popularna naturalna forma kontroli płodności, która polega na obserwacji śluzu z pochwy zmieniającego się w czasie cyklu menstruacyjnego. Przed jajeczkowaniem, czyli w pierwszej części cyklu, część kobiet odczuwa suchość w pochwie albo obserwuje wydzielany w niewielkiej ilości gęsty śluz, który jest charakterystyczny dla okresu niepłodnego. Na kilka dni przed owulacją śluz się zmienia i przypomina białko jaja kurzego – staje się śliski, przezroczysty, o specyficznym zapachu. Śluz zanika znowu po jajeczkowaniu i u części kobiet staje się gęsty, nieprzezroczysty i lepki. Tak więc współżycie najlepiej rozpocząć czwartego dnia po zmianie obfitego, przezroczystego płodnego śluzu, w skąpy i gęsty śluz niepłodny.

Kolejna metoda umożliwiająca ustalenie momentu owulacji polega na obserwacji zmian zachodzących w wyglądzie śluzu, który pojawia się w przedsionku pochwy. Śluz ten ułatwiający przemieszczanie się plemników produkują gruczoły znajdujące się w kanale szyjki macicy. Jego wygląd zależny jest od ilości hormonów, w szczególności estrogenów, których stężenie zależy od fazy cyklu. Na początku, zaraz po miesiączce, w przedsionku pochwy jest „sucho”. Następnie, po kilku dniach, pojawiać się zaczyna białawy, gęsty śluz, częstokroć pozbijany w grudki. Po pewnym czasie ulega on zmianie stając się śliski, przejrzysty i jasny. Zwiększa się również jego ilość, co powoduje odczucie większej wilgotności w przedsionku. Zmiana śluzu rozpoczyna okres potencjalnie płodny. Po pewnym czasie znów śluz staje się białawy i gęsty, a jego ilość stopniowo się zmniejsza. Ostatni dzień, w którym zauważyć można chociażby jedną z cech „płodnego” śluzu, stanowi dzień owulacji.
Aby uniknąć zajścia w ciążę, trzeba rozpocząć współżycie w czwartym dniu po owulacji. Określanie przy pomocy tej metody okresów niepłodnych bywa jednak czasem dość kłopotliwe i może być zawodne, bo np. do mylnej interpretacji wyglądu śluzu mogą doprowadzić stany zapalne narządu rodnego. Zawodność metody billingsów waha się więc pomiędzy 1 a 12.