Metoda termiczna

Pomaga określić dni płodne dzięki mierzeniu temperatury ciała. Ta metoda zapobiegania ciąży polega na wyznaczeniu dni płodnych na podstawie zmian ciepłoty ciała i unikania współżycia w okresie okołoowulacyjnym.
Z fizjologii płodności kobiety wynika bowiem, że po owulacji następuje zwiększenie podstawowej temperatury ciała, co spowodowane jest progesteronem wydzielanym przez ciałko żółte w czwartej fazie cyklu. Przed jajeczkowaniem z kolei, czyli dniami płodnymi, ciepłota organizmu nieznacznie spada – zwykle o 0,3 stopnia, a potem wzrasta o 0,3 – 0,5 stopnia.

Temperatura podstawowa to temperatura mierzona pod językiem, w pochwie lub odbytnicy, przed wstaniem z łóżka, po wypoczynku trwającym co najmniej sześć godzin. Tak mierzona temperatura w pierwszej i drugiej fazie cyklu wynosi przeciętnie od 36,2 do 36,6 stopni Celsjusza. W dniu owulacji często obserwuje się nieznaczny spadek temperatury.

Temperaturę trzeba mierzyć codziennie tym samym termometrem, o tej samej porze, najlepiej rano, przed wstaniem z łóżka. Pamiętać trzeba jednak, że każde przeziębienie czy infekcja może powodować podwyższenie temperatury, a w takiej sytuacji Metoda termiczna zawodzi.
Wyniki regularnie przeprowadzanych pomiarów należy notować, najlepiej w postaci wykresu. Systematyczne obserwacje prowadzone przez okres co najmniej pół roku pozwolą dokładnie oznaczyć dni płodne.

W tej naturalnej metodzie antykoncepcji za początek okresu niepłodnego przyjmujemy czwarty dzień podwyższonej temperatury, czyli czwarty dzień po owulacji. Okres ten trwa aż do wystąpienia miesiączki. Przed współżyciem należy powstrzymać się przez 6 dni do 9 dni przed spadkiem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu. Ograniczenie kontaktów seksualnych do tak wyznaczonego okresu daje sporą gwarancję uniknięcia niepożądanej ciąży. Współczynnik niepowodzeń wynosi około 1.

Metoda termiczna rozszerzona

Stosując metodę termiczną kobieta poznaje przypuszczalny termin owulacji, więc na podstawie tej obserwacji może określić także okres niepłodny przed jajeczkowaniem (tak jak przy stosowaniu metody kalendarzowej). Pamiętać jednak należy, że współżycie w pierwszej połowie cyklu jest zawsze bardziej ryzykowne. Tak pojętą metodę antykoncepcji nazywamy termiczną rozszerzoną, a jej stopień zawodności wynosi około 5.

Metoda objawowo – termiczna

Łączy inne omówione na tej stronie naturalne metody zapobiegania ciąży, a dodatkowo pomaga określić dni płodne na podstawie obserwacji objawów charakterystycznych dla owulacji: bólów w podbrzuszu, wrażliwości piersi czy lekkiego plamienia.