Plaster antykoncepcyjny (system transdermalny) to rodzaj antykoncepcji, który przez skórę uwalnia do organizmu kobiety hormony, które uniemożliwiają zajście w ciążę. W przeciwieństwie do barierowych metod antykoncepcji, takich jak prezerwatywy, ten środek antykoncepcyjny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Plaster powinien być zmieniany co 7 dni. Co czwarty tydzień następuje tygodniowa przerwa w stosowaniu plastra. To jest wtedy, kiedy występuje krwawienie po odstawieniu, podobnie jak przy okresie.

Jak działa plaster antykoncepcyjny?

Ten środek antykoncepcyjny jest to mały, cienki, beżowy plaster, zwykle o wielkości 5cm na 5cm. Działa poprzez uwalnianie dziennej dawki żeńskich hormonów płciowych estrogenów i progestagenu do krwi przez skórę.
Plaster działa w ten sam sposób jak doustna tabletka antykoncepcyjna:
– zatrzymując uwalnianie komórki jajowej przez jajniki każdego miesiąca (owulacja),
– zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co utrudnia dotarcie plemników do komórki jajowej,
– przerzedzenie błony śluzowej macicy co powoduje, iż jajo ma utrudnioną możliwość zagnieżdżenia się.

Nie wszystkie kobiety mogą używać plastra, więc ważne jest, aby najpierw udać się do lekarza, by sprawdzić czy jest to odpowiednia metoda antykoncepcji dla Ciebie.

plaster antykoncepcyjny

Jak skuteczny jest plaster antykoncepcyjny?

Przy prawidłowym stosowaniu jego skuteczność w zapobieganiu ciąży wynosi ponad 99%. Badania wykazały jednak, że plaster może być mniej skuteczny u kobiet o masie ciała powyżej 90 kg.
Plaster antykoncepcyjny jest bardzo łatwy w obsłudze i nie przeszkadza podczas seksu. W przeciwieństwie do pigułki, nie musisz myśleć o nim każdego dnia. Musisz tylko pamiętać o zmianie plastra raz w tygodniu.

Istnieją również wady tego rodzaju antykoncepcji, które należy brać pod uwagę. Plaster taki może bowiem:
– być widoczny,
– powodować podrażnienie skóry, swędzenie i bolesność,
– spowodować łagodne, tymczasowe skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, tkliwość piersi, zmiany nastroju,
– powodować krwawienie między miesiączkami i plamienia (bardzo lekkie, nieregularne krwawienia) – jest to częste w czasie pierwszych kilku cykli stosowania plastra,
– być mniej skuteczny przy jednoczesnym stosowaniu niektórych leków.

Czy istnieje jakieś ryzyko stosowania tej metody antykoncepcji?

Istnieje bardzo małe ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, przy stosowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli stwierdzono u Ciebie wcześniej zakrzep krwi – nie używaj plastra.
Badania sugerują również, że antykoncepcja hormonalna nieznacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka szyjki macicy. Konieczne są dalsze badania, aby zapewnić bardziej wyraźne dowody na potwierdzenie tej hipotezy. Jednak dla większości kobiet korzyści ze stosowania plastra znacznie przewyższają ryzyko z nim związane.