Tabletki antykoncepcyjne i tycie? Prawda czy mit?

Pigułki antykoncepcyjne okazały się być wielkim hitem, gdy trafiły do sprzedaży na początku 1960 roku w Stanach Zjednoczonych. 50 lat później to wciąż jedna z najbardziej popularnych metod odwracalnej antykoncepcji, z dziesiątkami dostępnych marek i preparatów.

Ale jak to bywa w życiu rozprzestrzeniło się na ich temat również wiele plotek. Prawdopodobnie żadne z nich nie są tak zakorzenione jak mit, że tabletki antykoncepcyjne mogą prowadzić do nadwagi.

Co jest prawdą o pigułkach antykoncepcyjnych i przyroście masy ciała?

Wszystkie leki mogą powodować działania niepożądane dla niektórych osób z nich korzystających. Aspiryna może wywoływać zgagę, a lekarstwa na kaszel mogą u niektórych ludzi powodować senność. Najczęstsze uboczne działania pigułki antykoncepcyjnej to niepożądane krwawienia, tkliwość piersi, nudności i bóle głowy.

W przypadku niektórych kobiet, pigułka może powodować przyrost masy ciała, często z powodu zatrzymania płynów. Ale nie będą to znaczące ilości kilogramów, i z pewnością nie dotkną większości kobiet. Rzeczywiście, przegląd 44 badań specjalistycznych nie wykazał, żeby tabletki antykoncepcyjne powodowały przyrost masy ciała u większości użytkowniczek. I jak w przypadku innych możliwych skutków ubocznych pigułki, minimalny przyrost masy ciała jest zwykle tymczasowy i ustępuje w ciągu dwóch do trzech miesięcy.

Tabletki antykoncepcyjne i tycie

Podczas, gdy przyrost wagi jest rzadkością jako tymczasowy efekt uboczny pigułki, jeśli zdarzy ci się być jedną z tych nielicznych kobiet, którym przybywa kilogramów, należy porozmawiać z lekarzem. Lekarz może zaproponować inny rodzaj pigułki antykoncepcyjnej. Dlaczego? Ponieważ wszystkie tabletki nie są takie same.

Istnieją dwa rodzaje pigułki antykoncepcyjnej: pigułka dwuskładnikowa, która zawiera hormony estrogen i progestagen oraz pigułki zawierające tylko progestagen. Podczas, gdy większość pigułek antykoncepcyjnych zawiera ten sam rodzaj estrogenu w różnych dawkach, zawartość progestagenu w każdej może się różnić. Oznacza to, że każda marka pigułki może oferować nieco inny typ hormonu, w różnych dawkach. Wynik? Potencjalnie różne efekty uboczne.

Niezależnie od tego, którą pigułkę przyjmujesz, pamiętaj, aby dać jej co najmniej trzy miesiące na przejście jakichkolwiek skutków ubocznych.

W jaki sposób powstał mit o pigułkach i przyroście masy ciała?

Kiedy pigułki antykoncepcyjne zostały po raz pierwszy wprowadzone do sprzedaży na początku 1960 roku miały bardzo wysoki poziom estrogenów i progesteronu, prawie 1000 razy większy niż większość kobiet mogła potrzebować! I stąd wyciągamy jeden wniosek. Estrogen w dużych dawkach może powodować przybieranie na wadze z powodu zwiększonego apetytu i retencji płynów. Tak więc 50 lat temu pigułki mogły faktycznie powodować przyrost wagi u niektórych kobiet.

Dzisiejsze pigułki antykoncepcyjne mają o wiele mniejsze ilości hormonów. Pigułka pozostaje jedną z najbardziej skutecznych form kontroli płodności w przypadku prawidłowego stosowania. Mamy nadzieję, że wpis: Tabletki antykoncepcyjne i tycie wyjaśnił te kontrowersyjne kwestie raz na zawsze.