Testy owulacyjne to testy paskowe, które służą do wykrywania hormonu LH o stężeniu równym lub wyższym niż 40 mIU/ml co pozwala wyznaczyć najbardziej płodne dni w cyklu miesięcznym kobiety. Test taki opiera się na zjawisku nagłego wzrostu poziomu hormonu LH w moczu kobiety. Można go wykonać o dowolnej porze dnia między godziną 10.00 a 22.00. Wystarczy jedynie kilka kropel moczu, a wynik otrzymamy już po 5 minutach od wykonania testu. W opakowaniach testów owulacyjnych zwykle znajduje się kilka testów paskowych, pojemniki na mocz, pipety i oczywiście instrukcja ich użycia.

Testy te są szybkie, bardzo łatwe w użyciu i dokładne. Pomagają określić dokładnie moment owulacji, dlatego też są pomocne dla par, które stosują naturalne metody antykoncepcyjne lub mają problemy z poczęciem dziecka. Najważniejszą zaletą testu owulacyjnego jest jego dokładność, która wynosi ponad 99%.

Określenie dni płodnych i niepłodnych w czasie trwania cyklu jest istotne w celu zapobiegania niechcianej ciąży, a także przy planowaniu ciąży pożądanej. Jak wiadomo owulacja, czyli jajeczkowanie jest niezbędna do zapłodnienia. Występuje ono przez cały okres rozrodczy kobiety, około 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Kobieta może zajść w ciążę, czyli jest płodna jedynie w tzw. okresie około owulacyjnym. Przy określaniu tego momentu najwyższą skuteczność wykazują właśnie testy owulacyjne.