Jakie są zalety i wady naturalnych metod zapobiegania ciąży?

Naturalne metody antykoncepcyjne są oparte na fizjologii kobiety. Zdolność zapłodnienia, czyli zajścia w ciążę występuje okresowo (kilka dni w miesiącu) i przeplatana jest dłuższymi okresami niepłodnymi.

Zalety metod naturalnych:
1. Nie wymagają recepty lekarza.
2. Są obojętne dla zdrowia.
3. Pozwalają dokładnie poznać własny rytm płodności.
4. Zbliżają partnerów, gdyż wymagają wzajemnego zaufania.
5. Są aprobowane przez Kościół jako jedyne metody antykoncepcji, więc nie powodują konfliktu sumienia u osób chcących postępować zgodnie z wytycznymi swojej religii.

Wady:
1. Wymagają dużo dyscypliny i umiejętności obserwacji reakcji swojego organizmu.
2. Nie są zbytnio skuteczne, gdyż reakcje organizmu zmieniają się pod wpływem stresu, infekcji czy zmiany klimatu. Zdarza się, że zmiany, które sygnalizują dni płodne są na tyle subtelne, iż trudno je zauważyć. Naturalne metody zapobiegania ciąży w szczególności zawodzą u bardzo młodych kobiet o nieregularnym cyklu miesiączkowym.
3. Zawodzą u kobiet, które często zmieniają partnerów.
4. Metody te są raczej trudne do przyjęcia dla osób wykazujących duży temperament seksualny, jak również kobiet (około 20 procent), które odczuwają najsilniejszą chęć współżycia właśnie w okresie płodnym.

Naturalne metody sterowania płodnością poleca się kobietom, które dopiero rozpoczynają aktywność seksualną i współżyją rzadko, ale regularnie ze stałym partnerem. W sytuacji takiej można ograniczyć współżycie do drugiej fazy niepłodności poowulacyjnej. W takich przypadkach skuteczność naturalnych metod antykoncepcyjnych przekracza 90 procent.